Main | Registration | Login | RSSFriday, 05.24.2019, 1:02 AM

ООУ,,Рајко Жинзифов,,Велес Македонија

Почетна
Ваши коментари
Ранг листа
Total of answers: 42
Посетители

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
најави се

ООУ „Рајко Жинзифов„ Г. Оризари, Велес

  1.                                                                                                                                           
                                                                                                                             

Welcome to our Website.

Dobro dosli na nas Web sajt

Училишните објекти на ООУ,,Рајко Жинзифов,, Долно Оризари, Велес Македонија се наоѓаат во населбите Превалец и Горно Оризари, каде се воспитуваат и образуваат ученици од хетероген состав.

Училиштето започнува со работа непосредно по ослободубањето, односно од 1945/46 година, како неполно основно училиште од I-IV одделение и го добива името на првоборецот Благој Кирков роден во Велес.

Со понатамошниот развој училиштето прераснува во петолетка, па во шестолетка и така опстојува се до 1972 година.

Истата година општинското собрание донесува Одлука училиштето да прерасне во осмолетка ПОУ ,,Рајко Жинзифов,, за подоцна да го добие денешното име ООУ ,,Рајко Жинзифов,,

Воспитно-образовната дејност при ООУ,,Рајко Жинзифов,, Долно Оризари, Велес е организирана за учениците од I-VIII одделение.

Наставно-воспитниот процес во Превалец се организира во две комбинирани паралелки и тоа од II и V, III и IV. одделение и една чиста паралелка во прво одд .

Во Горно Оризари – наставно-воспитната рабоата се реализира во 6 паралелки од I-V одделение со 9 наставника на босански наставен јазик .

Од V-VIII одделение во Горно Оризари со 7 паралелки на македонски наставен јазик. Во училиштето наставно-воспитната дејност ја организираат 28 наставника, 1 директор, 1 педагог.


Мисија

Место каде сите со задоволство  ќе творат и ќе се стремат кон усвојување на нови  знаења и нивно понатамошно надградување

Визија

Училиште отворено за соработка и партнерство

Календар
«  May 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Барај
Креирај
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits

  • Copyright MyCorp © 2019
    Create a free website with uCoz